Na konci prvního dílu jsem zmínil, že jsem udělal krok zpět a vrátil jsem se k distribucím pro začátečníky. Nebudu zde popisovat jednotlivé distribuce podrobně. Jak mi linuxáci na začátku řekli, každý si musí najít svoji distribuci sám. Vyzkoušet si jich několik je sice časově náročnější, ale rozhodně to stojí za to. Nenechte se ale mýlit, že jsou v nich markantní rozdíly, pomineme-li náročnost na uživatele. Linuxové jádro je shodné, spousta programů je taktéž stejná. Používají KDE nebo Gnome. Přesto tam jisté rozdíly jsou. Jedním z největších rozdílů je pro windowsáka běžná věc, kterou je automatičnost některých úloh. To se týká především těch, která jsou označována za distra vhodná pro začátečníky. A samozřejmě se liší vzhledem :). Nemohl jsem se rozhodnout, jakým distrem začít a tak jsem nechal rozhodnout české weby za mě.
První jsem tedy nainstaloval Ubuntu. Je to distro, velmi populární, má obsáhlá fóra a mohutnou lobby. Dalším distrem bylo automaticky Kubuntu, které vychází z Ubuntu a používá stejná fóra. Popravdě nevím proč jsou tak protěžovaná, zvláště pak Ubuntu. Neřekl bych, že jsou lepší než ostatní. Navíc mě prostě distribuce *buntu nesedly. Každopádně jsou pro začátečníky rozhodně vhodné.
Mandriva 2008.0 a stejně tak OpenSuse 10.3, jsou populární a rozšířené distribuce. Obě jsou hodně orientovány na snadnější přechod z Windows na Linux. Nutno dodat, že vyšší verze (Mandriva 2008.1 a OpenSuse 11) jsou v tomto ještě o poznání lepší a pokud bych měl hodnotit Mandriva vs OpenSuse, nebyl by to lehký úkol. Naštěstí nemusím: tyto dvě distribuce hodnotím z pohledu windowsáka v Linuxu velmi dobře. Příslušná fóra tak nehodnotím, ale vzhledem k tomu, že jsou jiné možnosti, včetně fóra na živě, nedávám tomu až takovou váhu. Rozhodně je to ale věc k zamyšlení.
PCLinuxOS 2007.1 je distribucí, která ve mne ze začátku vyvolávala rozporuplné pocity. Po instalaci jsem si tak trochu připadal “jako doma”, na stranu druhou to zase tak radikálně jednoduché nebylo :). Nicméně musím říci, že nakonec u mne z distribucí, označovaných “pro začátečníky”, vyhrál. Mám k této distribuci jedinou výtku a tou je absence instalačního DVD. Pro běžného uživatele z rychlým připojením je to věc zanedbatelná, avšak pokud máte instalovat systém na několik strojů… Fórum bych chtěl vyzdvihnout. Není rozsáhlé jako je např. fórum Ubuntu, ale rozhodně vám na něm pomohou. Troufám si tuto distribuci doporučit, jako windowsák windowsákovi, coby favorita na vyzkoušení si Linuxu.
Fedora 8 je pro začátečníka oříškem, který rozlousknout jde. Tato distribuce nejde hodnotit záporně, netroufám si jí s ostatními srovnávat. Nemám k ní ani žádnou výtku. Mám jí nyní na svém stroji (PC2) a jsem s ní spokojený. (Pro šťouraly - na PC2 jsem dočasně zrušil raidové pole)
Debian 4 je ditribucí, která není vhodná pro windowsáka. Vyžaduje určitý stupeň znalostí tohoto systému. Pokud je máte, nečtete tento článek :). Každopádně musím hodnotit pozitivně.
Gentoo… momentálně jej mám nainstalované na PC1. Nechci o něm cokoliv psát, dokud se v něm trochu nezabydlím :).
Distribuce pro “pokročilejší” podle mne hodnotit záporně nejdou. Jsou to distra, která nejsou zatěžkávána nároky pohodlných windowsáků. Nikdo neláká uživatele Windows přejít na Debian či Gentoo, protože by se z toho zbláznili :). Teď přeháním, ale trochu pravdy na tom je.
Štítky: Linux
A ani třetí díl nezklamal. Tohle je dobrý seriál, živě by to mělo nějak ocenit.
Debian je snadný i pro začátečníka asi týden jsem měl *buntu a to opravdu nejde… svatý Debian jinak etche nedoporučuji (hodně mi vadil že na něj nejde nový gimp… stejnak zachvilku bude lenny stable a pak jsou jen problémy s přechodem) chce se to nebát a jít do lennyho stejnak za chvilku je stable a nesetkal jsem se s jedinou chybou… Takže pro ty co uvažují o Debianu jedině lennyho :))
Jinak ještě dodám moje maminka je úplný počítačový spíš začátečník než antitalent a linux ovládá (s rezervou prohlížení internetu). Strejda používá počítač a notebook každý den mapy a zápis dat v jeho podniku a z Debianu nebyl zklamaný myslím si, že je asi průměrný uživatel PC a už uvažuje o Linuxu (v sobotu mu ho jdu nainstalovat k widlím do jeho PC projistotu) takže na Linuxu a ani Debianu zase nic tak složitého není… jinak moc pěkný seriál ;)
1: Živě ocenilo, to jsem rád :-)
U PCLinuxOS mi vadí jen jedna jediná věc a to je absence 64bit varianty, neboť bych ho velice rád používal, ovšem 4GB RAM nevyužiju.
Zase na druhou stranu 32bit je řekl bych vyladěnější.
Ještě jedna věcička - Debian bych vůbec neoznačil za složitý. Je to Distribuce, na které jsem hned po “hotovém” Gentoočku začínal.
to 4. ilfirin… já taktéž, děkuji
to 5. Dj Kuř€… Debian označuji za distro pro pokročilé hlavně proto, že začátečník neví, co musí nainstalovat, aby mu fungovalo to či ono. Automatické funkce, které některá distra obsahují, značně ulehčí instalaci HW, kodeků atd. Běžný uživatel Windows je na tyto postupy zvyklý a je pro něho mnohem jednodušší, je v začátcích používat. Je to samozřejmě můj názor.
to 2. a 3. Klíma Jan… pokud někomu nainstaluješ systém a dáš mu jej naprosto připraven pro úkony, které na něm dělá, určitě je jedno, jaké distro zvolíš. Ovládat některé úkony potřebné k práci jsou věc jiná. Píší to z pohledu, kdy si chce uživatel neznalý Linuxu, systém nainstalovat, nastavit, vyzkoušet možnosti… a to s co nejmenším množství peripetií.
Narazil jsem v článku na jednu z gramatických chyb, která bohužel bije do očí. Je ve větě o Fedoře 8 - (Pro šťourali - na PC2 jsem dočasně zrušil raidové pole)
Šťoural je rod mužský, vzor pán.
Pro Pány => Pro šťouraly
to 7. JD… děkuji, opravím
Orbita využívá WordPress MU a běží na Blog.zive.cz. Vytvořte si svůj vlastní blog
Sledování přes RSS: články
a komentáře